Main » 2011 » Septembrie » 16 » Cupa României: CSU Asesoft – Energia Rovinari 78-76 [CRONICĂ]
11:10 PM
Cupa României: CSU Asesoft – Energia Rovinari 78-76 [CRONICĂ]

Energia a renăscut din propria cenuşă în partida disputată la Brazi în compania vicecampiaoneiCSU Asesoft pentru a pierde la două puncte,78-76 (32-17, 26-17, 14-18, 6-24), diferenţă ce le dă speranţe gorjenilor în vederea returului ce-l vor disputa pe teren propriu.

Partida a debutat cu un three-point-play al luiAlbijanic şi un dunk al lui Jones şi s-a făcut 5-0 înainte ca oaspeţii să apuce să arunce înspre coş. Era doar începutul unui sfert perfect reuşit de CSU Asesoft, scorul crescând în ritm alert în favoarea prahovenilor, 9-0, 19-4, 22-6, 28-10, 32-17. În timp ce de la Energia, doar Fields, autor a 6 puncte, şi Guţoaia, 5 puncte, au dat semne că pot intra în joc, Mike Jones a înscris aproape cât întreage echipă oponentă, 13 puncte.

Cu un run de 0-6, patru puncte aparţinându-i luiŞtefan NikolicEnergia a redus din handicap, 32-23, răbufnirea gorjenilor s-a dovedit însă a fi doar un foc de paie. Jones le-a tăiat avântul adversarilor cu o reuşită din spatele semicercului, 35-23, şi ploieştenii şi-ai reluat marşul triumfal, desprinzându-se la 25 de puncte până în minutul 19, când tabela indica 56-31. Cu jucătorul care a impresionat în amicale, David Steffel, ieşit total din mână, în dreptul lui fiind trecute doar patru puncte, trupa lui Slobodan Nikolic părea condamnată la un eşec usturător la pauza mare, la 58-34.

La reluare, Burlacu a crescut avantajul echipei sale la 26 de puncte, 60-34, dar echipa dinTârgu-Jiu nu a predat armele şi cu aceiaşi Fields şi Guţoaia, fiecare marcator a câte cinci pucte, plus Steffel, care s-a trezit din letargie şi şi-a trecut în cont încă patru puncte, şi-a adjudecat sfertul al treilea, 14-18. Totuşi, situaţia de pe tabelă înclina categoric balanţa tot înspre partea gazdelor, scor 72-52.

Ce s-a întâmplat însă în ultimele zece minute era greu de prevăzut. De la 76-58 vicecampionii, rămaşi fără Drasko Albijanic, eliminat pentru cumul de greşeli personale, au intrat în faliment total, iar pe teren a mai existat o singură echipă. Cu şase puncte trecute în contul Energiei deNikolic şi Kabengele din spatele liniei de 6.75 m, gorjenii au realizat un parţial de 0-17, care i-a adus la un singur punct în spatele echipei din Ploieşti, 76-75, pe când mai erau aproximativ 80 de secunde rămase din timpul regulamentar. Andrei Căpuşan a spart într-un târziu gheaţa pentru CSU Asesoft, înscriind pentru 78-75, iar, în urma unui fault al lui VlahovicNikolic a transformat una din cele două libere de care a beneficiat, pentru a închide tabela la 78-76.