Main » 2011 » Septembrie » 1 » Energia a pierdut primul amical disputat la Târgu Jiu în presezon
3:46 PM
Energia a pierdut primul amical disputat la Târgu Jiu în presezon

Energia şi-a prezentat lotul în prezenţa a aproape 700 de iubitori ai baschetului, dar sărbătoarea afost stricată de oaspeţii de la Craiova, SCM U Craiova profitând de lipsa de omogenitate a echipei gorjene impunându-se cu scorul de 80-78 (17-17, 17-15, 20-19, 24-29).

Meciul a fost echilibrat, asta deşi craiovenii, după ce au fost conduşi cu 2-0, au avut un parţial de 10-0 care i-a adus la un avans substanţial după primele cinci minute de joc. Energia s-a apropiat pas cu pas şi finalul primului sfert găsea cele două echipe la egalitate pe tabelă. Începutul sfertului doi a aparţinut din nou oaspeţilor, dar trupa lui Slobodan Nikolic a apăsat pe acceleraţie şi a intrat la cabine cu un avantaj minim, scor 34-32. Oluic a reuţit performanţa de a aduna cinci greşeli personale în doar opt minute jucate, aşa că partea a doua a meciului a petrecut-o doar pe bancă, aşa cum s-a întâmplat şi cu Guţoaia, care a fost şi el eliminat în a doaua jumătate a sfertului al treilea. Energia a dat impresia că se poate desprinde în învingătoare după ce a condus la cinci puncte diferenţă, dar craiovenii au gestionat mult mai bine finalul de meci. SCM U Craiova a intrat în avantaj în ultimul minut de joc, dar şi cu o singură greşeală de echipă, fapt ce a îngreunat misiunea gorjenilor, care aveau nevoie de ratări ale adversarilor de la linia de fault care să le ofere atacul şi posibilitatea de a întoarce scorul. Fields a avut ocazia să devină eroul meciului, americanul asumându-şi răspunderea unei aruncări de trei puncte în ultima secundă de joc, dar mingea a atins inelul refuzând să şi treacă prin el, aşa că Energia a pierdut cu scorul de 78-80.

Cel mai bun om de pe teren a fost pivotul ceh David Steffel, care a adunat 28 de puncte, 17 recuperări, 2 asisturi, 2 intercepţii şi un capac, toate acestea aducându-i un coeficient de eficienţă de 41 de punte. Chiar dacă s-a aşteptat mul mai mult de la el, Fields a adunat şi el 20 de puncte şi o recuperare, acest secund capitol reprezentând o mare problemă atât pentru el cât şi pentru cel de-al doilea american al Energiei, Gilles, autor a 11 puncte fără nicio recuperare în această partidă. De partea cealaltă, Tomic a fost cel mai bun om al echipei sale, cu 18 puncte.

Energia Rovinari – SCM U Craiova 78-80 (17-17, 17-15, 20-19, 24-29)

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori: 650

Energia: Steffel (28), Oluic, Mocanu (4), Fields (20), Gilles (11), Nikolic (12), Guţoaia (3), Alionescu, Gliga, Kabengele, Bratoloveanu, Deconescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

SCM U: Orbeanu (15), Tomic (18), Albu, Bajic (16), Amarghioalei (2), Gavrica (3), Mitrovic (8), Petrişor (6), Codin (2), Abdulan (10). Antrenor: Andelko Mandic.
Views: 531 | Added by: CaeN | Rating: 0.0/0